Prelekcja Państwa Elżbiety i Andrzeja Lisowskich
 

Prelekcja Państwa Elżbiety i Andrzeja Lisowskich

Wieczorem 30 października 2023r. z cyklu „Podróż w Miejscu – podróże po kulturze”, w zakopiańskim Kinie Miejsce odbyła się prelekcja „Z plecakiem i walizką od Hongkongu
i Borneo po Arabię Saudyjską”. Prowadzona była przez znanych i cenionych podróżników Elżbietę i Andrzeja Lisowskich, którzy już ponad 40 lat przemierzają świat wzdłuż i wszerz zgłębiając i poznając różnorodność kultur. Państwo Lisowscy należą do elitarnego „The Explorers Club” założonego w Nowym Jorku w 1904 roku. Są autorami wielu reportaży
i przewodników turystycznych, które przetłumaczono w ponad 20 językach. W ich dorobku znalazły się książki m.in. „Ogień i monsun. Indochiny z bliska”. Prowadzili swoje programy telewizyjne: „Światowiec”, „Z plecakiem i walizką” oraz audycje radiowe: „Południki szczęścia” i „Południk Cafe”.

Na tą interesującą prelekcję złożyły się trzy części. Pierwsza była wprowadzaniem, w czasie którego mogliśmy poznać początki narodzin pasji związanej z podróżowaniem, która ewoluowała z czasem stając się drugą pracą i poniekąd sposobem na życie. W samym przemierzaniu świata i wędrówce chodzi o zdecydowanie „coś więcej, aniżeli kłam satysfakcji”. To poszukiwanie w mocno spolaryzowanym świecie jedności. Zachwyt nad kulturą, zabytkami, ale również samym człowiekiem, który jest ich autorem, a drzemiące
w nim kreatywne możliwości pozostawiają swoje konkretne ślady na mapie świata. Te poszukiwania dobra i piękna, życia i kultur, gdzie sacrum przenika profanum skłaniają nas do spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość w zupełnie nowej perspektywie. „Nie ma złej religii i pierwotnie złych ludzi” – podkreślają Państwo Lisowscy. Tej prawdy uczymy się wszyscy nieustannie przez „słuchanie i wyciszenie”.

Drugą część prelekcji stanowił seans filmowy. Jego osnową był dokument, który kontynuował naszą wędrówkę przez różne kultury i zamyślenie nad człowiekiem. Materiał ciągle jeszcze nie dokończony, nie zamknięty, który autorzy nieustannie ubogacają i poszerzają, pogłębiając zawartą w nim refleksję. Widać w nim doświadczenie życiowe, które na przestrzeni czterdziestu lat ewoluuje, a zarazem staje się zaproszeniem dla widza do odbycia podróży i wspólnego poszukiwania odpowiedzi, na nurtujące nas pytania, związane również z samym sensem życia.

Trzecia część była „slajdowiskiem”, na które złożyły się fotografie z ostatniej podróży do Arabii Saudyjskiej. Ubogacona opowieścią o kulturze orientalnej, dała nam namiastkę patrzenia na świat arabski, który jest zupełnie innym, aniżeli ten, który tworzymy na podstawie informacji nie popartych doświadczeniem wędrowca i autopsji.

Cała prelekcja zakończyła się pytaniami ze strony zgromadzonej publiczności. Utrzymana w duchu wędrówki, poznawania, wzajemnego ubogacania siebie, zachęcała nas do tego, aby wchodzić: na swoje „południki szczęścia”, „być otwartym na świat i ludzi”, a zarazem „ulegać swoim marzeniom i wędrować wolniej, by smakować świat”. Podróż to wędrówka. Podróż to pasja. Podróż to każdy nowy dzień naszego życia.

  • Logo 1
  • Logo 1
  • Logo 1
  • Logo 1
  • Logo 1